Dobrovolníkem v první linii. "Je skvělé pomáhat tam, kde jsem potřebný," říká Adam Petřík

09.11.2020 00:51, autor: Pavel Šácha

Aktuální mimořádná situace spojená s bojem proti koronaviru před pár týdny nemilosrdně zabouchla před tuzemským sportem dveře. Mnozí z těch, kteří mu až dosud věnovali maximum svého času, museli přehodnotit svůj denní harmonogram a najít pro své vytížení nový prostor. Jeden z pozoruhodných příběhů se rozhodl napsat také Adam Petřík, trenér brankářů HC Tábor.

Dobrovolníkem v první linii. "Je skvělé pomáhat tam, kde jsem potřebný," říká Adam Petřík


Zhruba od poloviny října pomáhá klientům Domova pro seniory v Bechyni, kam dojíždí ze Soběslavi. Jako dobrovolník se tak vůbec poprvé ocitl v oboru, kterému se věnoval na střední škole. „Na táborské 'zdrávce' jsem vystudoval obor zdravotní sestra. Věděl jsem, že v bechyňském domově mají nedostatek personálu a hodně zaměstnanců v karanténě. První impuls vzešel od kamarádky s kamarádem; ti se chtěli také zapojit, ale bohužel nemají zdravotní odbornost. A protože já ano, řekl jsem si, že bych měl pomoct,“ popisuje své rozhodnutí Adam Petřík.

Jak prohlásil, z nucené tréninkové nečinnosti byl nesvůj. „Nechtěl jsem jen čekat, až nám vláda znovu povolí trénovat děti. „Nejdřív jsem chvíli dělal rozvoz pizzy, což byla moje první brigáda od nějakých patnácti let. Když se ale naskytla možnost pomoci ve zdravotnictví, tak jsem neváhal a šel,“ prozradil třiadvacetiletý kouč.

V domově byly až doposud jeho pracovním prostorem noční směny. „Během služby se věnujeme takové té klasické péči o klienty, připravujeme léky na druhý den a podobně. Dá se říct, že jsem si v podstatě zopakoval všechno, co jsem ty čtyři roky studoval. Je to vlastně moje první praxe v oboru. Nikdy předtím jsem to nedělal. Po maturitě jsem si řekl, že jakákoliv práce ve zdravotnictví není povolání, ale poslání. Člověk k tomu prostě musí být. Mně se bavilo o tom učit, ale necítil jsem to tak, že bych tu práci chtěl vykonávat. Navíc jsem měl vždycky sen,
že chci trénovat hokej,“ říká s úsměvem mladý kouč klubových gólmanů.

Atmosféra v novém prostředí na Adama Petříka zpočátku dolehla. „Je to pro mě něco nového a dost dlouhou jsem s tím bojoval. Když si uvědomím, že ve stejném věku jako ti lidé jsou můj děda a babička… Přes to je ale samozřejmě potřeba se přenést,“ uvědomuje si. Obavy ze zvýšené hrozby nakažení neměl. „S tím jsem do toho šel. Věděl jsem, že tam jsou lidé v podstatě v první linii. Na druhé straně je třeba říct, že se tam důsledně dbá na ochranu, takže to riziko už je přece jen nižší,“ prohlásil.  

Jedinou odměnou Adama Petříka coby dobrovolníka je hřejivý vnitřní pocit, že pomáhá dobré věci. „To byl hlavní důvod, proč jsem do toho šel. Je skvělé pomáhat někde, kde jsem potřebný. Přiznám se ale, že bych to asi nedokázal dělat dlouhodobě. Je to obrovský psychický nápor a obdivuju všechny, kteří tam pracují,“ neopomněl dodat.

S brzkým hokejovým procitnutím a návratem ke své vytoužené činnosti to nikterak příznivě nevidí. „Jsem v tomhle trochu pesimista. Myslím si, že do konce roku určitě nezačneme. Je to hrozné, že dětem bereme sport. Bojím se toho, že jich celkově ubyde. Zjistí, že mají jiné zájmy a na hokej trošku zapomenou. Podle mého názoru by alespoň v nějakých menších skupinách a pod dozorem trénovat mohly a měly,“ uzavírá Adam Petřík.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktuality/píší o nás
 • Jakub Suchánek se stal kladenským Rytířem!

  Po 18.01. |

  Zkušený táborský odchovanec Jakub Suchánek našel po odchodu z Českých Budějovic nové angažmá. Od pondělí se zařadil do družiny kladenských Rytířů, kteří se hodlají ve zbytku sezony Chance ligy porvat o návrat do nejvyšší soutěže. Pro šestatřicetiletého obránce není kladenská štace úplně neznámou záležitostí. Ve středočeském klubu se slavnou tradicí odehrál už v roce 2006 čtyři přípravná utkání.       

 • Jakub Suchánek v Motoru skončil

  Čt 14.01. |

  Táborský odchovanec Jakub Suchánek skončil své angažmá v extraligovém Motoru. Důvodem je nereflektování rapidního snížení platu, se kterým přišel českobudějovický klub. V současnosti už má šestatřicetiletý poctivý bek jasno o svém novém angažmá, vše bude ale odtajněno až v úvodu následujícího týdne.     

 • Jak to vypadá s II. ligou?

  Čt 31.12. |

  O aktuální situaci v případě dohrání či nedohrání letošního ročníku druhé ligy hovoří na webu www.hokej.cz Antonín Vansa z Českého hokeje.

   

   

  Více...
 • Dominik Pavlát debutoval za Plzeň

  So 21.11. |

  Talentovaný brankář z táborské hokejové líhně Dominik Pavlát učinil v pátek další zajímavý krok ve své velmi slibně nastartované kariéře. Poprvé po svém letním příchodu do plzeňské Škodovky zasáhl do extraligových bojů, a to v mimořádně náročném střetnutí na ledě Ocelářů Třinec. Mladý muž, který 11. listopadu oslavil jednadvacáté narozeniny, pochytal 35 z celkového počtu 37 střel soupeře a vysloužil si od svých trenérů i spoluhráčů velkou pochvalu. Pocit z dobře odvedené práce může Dominiku Pavlátovi hatit jen skutečnost, že jeho spoluhráči tentokrát nedokázali skórovat a odvezli si ze šlágru ve Slezsku porážku 0:3 (třetí gól přidali domácí při power play do prázdné klece).       

 • Vrátí se jméno Svejkovský do NHL?

  Út 03.11. |

  Mílový krok k zářivé budoucnosti v nejslavnější hokejové soutěži světa udělal v uplynulých týdnech Lukáš Svejkovský, syn táborského odchovance Jaroslava Svejkovského. Osmnáctiletého talentovaného útočníka, který se narodil ve Spojených státech a má dvojí občanství, si ve čtvrtém kole nedávného draftu vybral ze 108. pozice tým Pittsburgh Penguins. Jméno Svejkovský tak brzy může opět přibýt na mapu NHL. Jeho otec Jaroslav Svejkovský v ní odehrál 113 utkání a spolu s dalším Táborákem Radkem Dvořákem byl jedním ze třinácti Čechů, kterým se podařilo dát čtyři góly v jednom utkání (za Washington v Buffalu v roce 1997). Dalšímu rozkvětu jeho slibné kariéry zabránil surový faul protihráče, po kterém už se "Yogi" na led v roli hráče nevrátil.           

Starší aktuality