Smutek! Táborští hokejisté neskórovali a sezona pro ně definitivně skončila

18.03.2023 00:40, autor: Pavel Šácha

Táborský hokejový tým zapečetil aktuální druholigový ročník podstatně dříve, než si plánoval: po prvním kole play-off. Definitivní stop v cestě za metami, které si před sezonou vytyčili, vystavilo kohoutům čtvrté osmifinálové střetnutí na příbramském ledě. K Litavce cestovali s úkolem napravit domácí ztrátu a vynutit si pátý duel na domácím ledě. Touha po zdolání tohoto cíle byla v jejich hře patrná, ještě více než v předchozích zápasech jim však selhala ta nejdůležitější zbraň: koncovka.

HC Baník Příbram - HC Tábor

3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Pátek, 17.3.2023 18:30 - Muži

Branky a nahrávky: 8. Havlín (Hasman, Saňa), 57. Hasman (Grubner, Josefus), 59. Kafka (Saňa, Šinágl).

Rozhodčí: Valenta, Kosnar - Tvrdík, Rubáš.   Vyloučení: 4:6   Využití: 0:0   Góly v oslabení: 0:0   Střely: 36:45   Diváci: 1500

HC BANÍK PŘÍBRAM: Šorf (Čech) – Zdeněk, Saňa, Grubner, Havlín, Patzelt, Vinš, Zedek – Pinkas, Hasman, Gengel, Eret, Josefus, Brzák, Bečvář, Furch, Bednařík, Dragoun, Kafka, Šinágl.

HC TÁBOR: Gába (Dvořák) - Plášil, Hubata, Suchánek, Krejčí, Černý, Hajič - Kohút, Dančišin, Prášek - Seidl, Matušík, Bahenský - Endál, Milfait, Vlček - Bárta, Šulek.

Úvod střetnutí nenechal nikoho na pochybách, že jsou táborští hráči odhodláni udělat pro úspěch maximum a sejít se v neděli k rozhodující páté bitvě. Byli aktivní, pohybliví, a především ve vynucené přesilovce zasypali Šorfovu branku solidním počtem střel, z nichž především ta Endálova byla velice nebezpečná. O to mrazivějším se stal okamžik
z konce 6. minuty, kdy domácí celek při hře čtyř proti čtyřem potrestal zmatky kohoutů v obranném pásmu a díky Havlínovi si zajistil vedení – 1:0. Táborské mužstvo se přihlásilo k útoku na dorovnání skóre na konci 10. minuty, jenže Seidl tváří v tvář příbramskému brankáři neuspěl. O necelých pět minut později se ocitl blízko gólu Dančišin, jenže umění brankáře Šorfa tentokrát podpořila i správně postavená konstrukce branky. Pokaždé, kdy ž se však hosté nadechovali ke slibnému náporu, přišlo zbytečné vyloučení. První ukázkou tohoto smutného fenoménu bylo to
z poloviny 15. minuty. Jihočeši se následné přesilovce soupeře svědomitě ubránili, ale ztratili na tempu, a nakonec mohli být rádi, že jejich gólman Gába zalistoval v lexikonu kouzel a zmařil tutovky Josefuse a Bednaříka.

Úvod druhé části přinesl hned několikerý souboj Šorfa se snajprem Plášilem, ze kterého vyšel vítězně domácí gólman. O chvíli později se musel vyznamenat také Gába, jenž zlikvidoval vyloženou brejkovou příležitost Josefuse v oslabení domácího celku. Další průběh prostřední periody se stal zvýrazněnou kopií té předchozí. Táborští hokejisté vyslali
ve druhé části na domácí klec čtyřiadvacet střel, nepočítaje další pokusy obětavě zblokované příbramskými hráči, ale koncovka? Velká šedá nula…! Agilnímu Plášilovi zneškodnil dvě ryzí stoprocentní příležitosti Šorf, stejně dopadl před brankou zcela osamocený Seidl a Hubatova dělovka dokonce oprýskala barvu z horní tyče domácí klece. A když se
k této marné snaze přidaly útočné fauly s visačkou přehnané touhy prolomit čekání na gól, setrval na hokejkách táborského týmu smutný zmar.

Závěrečná dvacetiminutovka se z pohledu kohoutů měla stát koncentrátem vůle a odhodlání zahnat hrozbu brzkého konce sezony. Snaha byla bezesporu enormní, ale ještě více než v předchozích dějstvích ji provázela křeč
a umocňující se nervozita z nemožnosti prosadit se. A zatímco až doposud Táborští sahali po vyrovnání velmi slibně,
v poslední části už se Šorfovi znatelně ulevilo a nebezpečnější situace musel pohříchu řešit jeho protějšek Gába.
V úvodu 48. minuty přehlédli jinak solidně vystupující rozhodčí faul na Plášila, vzešel z toho samostatný únik
a Milfaitova „záchranná brzda“ vyústila v trestné střílení. K jeho exekuci se postavil domácí kapitán Josefus, leč Gába ještě udržel naděje na zvrat v zápase i v sérii při životě. Následovala nevyužitá přesilovka hostů za příbramskou hru
v šesti, a po ní už jen beznaděj při dalších, a tentokrát už nepříliš výrazných pokusech o zteč domácí branky. Středočeši nakonec odmítli čekat na potvrzení svého vítězství až do nervydrásajících závěrečných vteřin utkání.
V čase 56:30 si na Grubnerův parádní pas nabruslil za záda táborských obránců extáborský střelec Hasman
a povedeným blafákem rozbouřil nadšenou příbramskou část publika – 2:0. V závěrečné minutě a půl se ještě hosté zkoušeli vzepřít osudu při hře bez brankáře, bylo však zřejmé, že to bude planá snaha. Namísto toho přišla trefa domácího ofenzivního lídra Kafky do opuštěné táborské klece, která však už mohla zklamání modro-bílých barev jen těžko prohloubit – 3:0

ALEŠ KRÁTOŠKA, trenér A-týmu HC Tábor:

„Řekl bych, že jsme měli do zápasu poměrně dobrý nástup a vytvořili si čtyři nebo pět vyložených šancí, které jsme ale neproměnili. To je bohužel věc, se kterou jsme bojovali v převážné části sezony. V tomto případě se utkání lámalo v náš neprospěch, protože kdybychom šli z některé té příležitosti do vedení, mohl se zápas vyvíjet jinak. Místo toho jsme naopak inkasovali a o to těžší to pak pro nás bylo. Je třeba říct, že v dnešním utkání nemůžeme klukům upřít snahu, ale to,
o čem jsme mluvili na začátku, se v podstatě promítlo do celého zápasu a koncovka nás zradila. Jsme ohromně zklamaní, ale nezbývá nám, než pogratulovat soupeři k zaslouženému postupu.“