Kouč Arpád Györi před baráží o extraligu: Musíme se soustředit sami na sebe

21.03.2023 23:06, autor: Pavel Šácha

Ve čtvrtek o třetí hodině odpolední to vypukne! Táborští dorostenci rozrazí domácím střetnutím se Vsetínem brány baráže, na jejímž konci může vytrysknout radostná euforie z uhájení extraligové příslušnosti, ale stejně tak i obrovský smutek spojený s pádem do nižší soutěže.

Kouč Arpád Györi před baráží o extraligu: Musíme se soustředit sami na sebe


Nervozita či stres, to nejsou pro mladé svěřence trenéra ARPÁDA GYÖRIHO neznámé pojmy, protože bojují o únik
ze sestupového síta už řadu týdnů. Dvě překážky už překonali, ale nyní balancují nad propastí znovu. Až šest barážových kroků rozhodne o tom, zda se s jásotem vydají k branám příštího extraligového ročníku, anebo skončí v propadlišti.    

Zahajovací duel baráže už klepe na dveře. Cítíte vzrůstající napětí?
Ani bych neřekl. Určitá nervozita možná přijde, ale nic nového to pro nás není. Kluci už jsou pod velkým tlakem nějaké čtyři měsíce. Prvním náročným úkolem bylo neskončit na posledních dvou místech v nadstavbě, což se nám podařilo. Nůž na krku nám pak zůstal i pro sérii s Chomutovem, kterou jsme nakonec také zvládli. Teď je před námi poslední třetí krok a jsme si samozřejmě vědomi toho, že ještě zdaleka nemáme vyhráno.

Jak náročné bylo přeorientovat tým z obvyklé hry o body na nelítostný mód série hrané na tři vítězné zápasy?
Od přehnaného stresu jsme se samozřejmě snažili nějakým způsobem oprostit. Hráče jsme připravovali na to, že
ty zápasy budou odlišné od těch, které do té doby hráli. Že prostě potřebujeme tři zápasy jakkoliv vyhrát a prvním utkáním série nekončí, ať už dopadne jakkoliv. Myslím si, že se nám takové nastavení vcelku podařilo, což ukazují ta dvě vítězství na ledě soupeře. Byla pro nás parádním odrazovým můstkem, ale přesto jsme před domácími zápasy cítili možná až přílišnou nervozitu.

Projevilo se to už v prvním z nich, který jste ztratili v prodloužení. Jak velkou tíhu na vás tento neúspěch uvalil? Bylo po něm mužstvo hodně dole?
Řekli jsme si, že zítra je nový den, nový zápas a všechno začíná od nuly. Klukům jsme připomínali, že ten další krok musí udělat soupeř, že v sérii stále vedeme a pod tlakem zůstávají Chomutovští. Řekl bych, že to kluci pochopili
a vzali za správný konec. Čtvrtý zápas samozřejmě nebyl jednoduchý, ale nakonec jsme si v něm zaslouženě došli
pro ten třetí bod, který rozhodl o tom, že jsme překonali i další fázi boje o záchranu.

Co vám povedená série s Piráty ukázala s výhledem na blížící se barážová klání?
Máme samozřejmě stále na čem pracovat, ale myslím si, že se náš herní projev zlepšil a vidíme v něm progres. Problém a velký limit máme v produktivitě. Ve fázích zápasu, kdy jsme více na kotouči, si sice dokážeme vytvářet šance, ale nejsme schopni s nimi správně naložit a soupeři odskočit na výraznější rozdíl, což by nám dodalo klid. Chybí nám střelec, který by to uměl vzít na sebe, a tím pádem hrajeme neustále pod tlakem. Jak už jsme říkali
na začátku, na psychiku kluků je ten systém soutěže hodně náročný. Teď je před námi poslední krok a v tomto směru není na co se šetřit. Čeká nás šest zápasů a potřebujeme skončit na prvním nebo druhém místě. Věřím, že jsme nastavení na to, abychom to zvládli.

Jakou skladbu měla příprava týmu na blížící se start baráže?
Po úterním zápase jsme měli dva tréninky, na kterých jsme se to snažili trošku odlehčit. Bylo tam hodně herních věcí. Pak jsme dali klukům tři dny volna, aby se od hokeje úplně oprostili, a teď už jsme zase v tréninku před prvním zápasem se Vsetínem. Udělali jsme nějaký rozbor soupeře, říkáme si, na co se připravit, ale to nejdůležitější se samozřejmě odehraje na ledě.

Kde vidíte recept na úspěch? Může pro vás být výhoda, že začínáte na domácím stadionu?
Musíme se především soustředit sami na sebe a na svůj výkon. Věřím, že nás bude zdobit chuť do hry, důraz, a že dokážeme dát do hry ještě víc srdíčka, ostatně tak, jak už jsme to v některých zápasech ukázali. Pokud se nám tohle podaří, tak jsme schopni baráž uhrát. Co se týče domácích zápasů, už jsme se o tom bavili. Nevím, jestli kluci cítí doma před rodiči větší tlak, ale faktem je, že víc utkání se nám herně i výsledkově povedlo na hřištích soupeřů. Každopádně nemá cenu zabývat se tím, jestli hrajeme doma nebo venku. Máme před sebou šest těžkých zápasů. Musíme udělat všechno pro to, abychom už ten první se Vsetínem zvládli a vstoupili do baráže vítězstvím, protože
od toho se bude odvíjet její další vývoj.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktuality/píší o nás
 • Jablonec nebude hrát II. ligu

  St 31.05. |

  Problémy jabloneckého hokeje z minulé sezony dospěly před startem ročníku 2023/2024 ke smutnému rozhodnutí: Vlci jsou nuceni opustit scénu třertí nejvyšší soutěže. Jejich místo by měl po zisku licence zaujmout letos sestoupivší celek Hronova. 

  Více...
 • Anketa k letošnímu MS

  Ne 14.05. |

  Sledujete světový šampionát ve Finsku a Lotyšsku? Fandíte českému týmu? Jak myslíte, že na letošním vrcholném turnaji dopadne? Vyjádřete se v anketě na hlavní stránce webu HCT. 

 • Začala suchá příprava mládeže

  Út 02.05. |

  S příchodem května zazněl pomyslný startovní výstřel letní přípravy většiny mládežnických výběrů HC Tábor. Některé z nich mají na povel noví trenéři.

  Více...
 • ROZHOVOR S ARPÁDEM GYÖRIM

  Ne 30.04. |

  Táborský deník přinesl na svém webu obsáhlý rozhovor s trenérem Arpádem Györim o jeho působení doma v Táboře i o nové českobudějovické výzvě.

  Více...
 • Táborská stopa na MS "18"

  St 19.04. |

  Mistrovství světa hokejistů do 18 let, které startuje už ve čtvrtek ve švýcarských městech Basilej a Porrentruy, ponese také drobnou táborskou stopu. V nominaci českého národního týmu na tento šampionát figuruje také obránce Josef Eichler, jenž po čtyři sezony rozvíjel svůj talent právě v barvách HC Tábor. Právě díky svému rozkvětu u Jordánu se tento sedmnáctiletý benešovský rodák odrazil k angažmá v plzeňské Škodovce, kde mu poctivé služby vynesly místo v kádru reprezentační „osmnáctky“.  

Starší aktuality